Viskijs un to izcelsme

Viskijs un to izcelsme

Kāda ir nosaukuma “viskijs” izcelsme?

Termins “viskijs” sākotnēji izriet no gēlu “uisge beatha” vai “usquebaugh”, kas nozīmē “dzīves ūdeni”. Gēlu ir ķeltu valoda, kas runā Skotijas augstienēs.

Kad pirmo reizi tika destilēts skotu viskijs?

Viskijs ir destilēts Skotijā simtiem gadu. Ir daži pierādījumi, kas liecina, ka kristiešu misionāru mūki varētu destilācijas mākslu atvest uz valsti, bet nekad nav pierādīts, ka Highland lauksaimnieki paši neatrada, kā destilēt spirtu no pārpalikiem miežiem.

Agrākā vēsturiskā atsauce uz viskiju nāk daudz vēlāk, J Marshall Robb kungs savā grāmatā “Scotch Whisky” saka: “Vecākā atsauce uz viskiju notiek Skotijas Valsts kasē, 1494.gadā, kur ir ierakstīts“ astoņi iesala Džerijs Kungs, lai padarītu akvāriju ”. Boll bija vecs Skotijas pasākums, kas bija ne vairāk kā seši bushels. (Viens krūms atbilst 25,4 kilogramiem)

Kad 1506. gada septembrī Invernessā atradās karalis Džeimss IV, viņa kases kontā bija ieraksti attiecīgi 15. un 17. mēnesī: “Par karaļa akreditāciju. . . ”Un“ Par ane flacat akviteju karalis. . . ”. Iespējams, ka akvārijs šajā gadījumā bija dzeršanas gars.

Agrākā atsauce uz spirta rūpnīcu Skotijas parlamenta aktos šķiet 1690. gadā, kad ir pieminēta slavenā Ferintosa spirta rūpnīca, kas pieder Duncan Forbes no Culloden.

Ir arī atsauce uz destilēšanu privātmājā Gamrie pagastā Banffšīrā 1614. gadā. Tas notiek Privy padomes reģistrā, kur cilvēks, kas apsūdzēts par pārkāpumu privātmājā, apvienojumā ar uzbrukumu, bija teica, ka tā ir pieklauvējusi pār kādu “akvavitiju”.

Viena no agrākajām atsaucēm uz “uiskie” notiek Highland laura apbedīšanas kontā aptuveni 1618. gadā.

Nepublicēta 1622. gada februāra vēstule, kuru uzrakstīja Glenorčija kungs, Marka kungam, ziņoja, ka dažiem karaļa Glenorčij nosūtītajiem virsniekiem tika dota vislabākā izklaide, ko sezona un valsts atļāva. Tā norādīja: “Jo viņi nevēlas ne vīnu, ne akvavītu.” Šis „aquavite” neapšaubāmi bija vietēji destilēts viskijs.

Vēl viens rakstnieks apstiprina, ka akvavitae reizēm bija daļa no nomas maksas, kas samaksāta par augstienes saimniecībām, jebkurā gadījumā Perthšīrā, bet šai praksei nav dots faktiskais datums.

Kāda ir vēsturiskā maksa par nodokļa uzlikšanu Skotijas viskijam?

Skotijas parlaments 1644. gadā pieņēma akcīzes likumu, ar ko nosaka nodokli 2 / 8d (13p) uz vienu akvārijas vai cita stipra šķidruma pintu – skotu pints ir aptuveni viena trešdaļa galonu. Atlikušajā 17. gadsimta laikā tika ievāktas dažādas ievedmuitas veidu un summu izmaiņas.

Pēc parlamentu savienības 1707.gadā angļu valodas ieņēmumu dienesta darbinieki šķērsoja robežu, lai sāktu ilgstošus mēģinājumus kontrolēt viskija ražošanu. Deviņdesmit gadus vēlāk akcīzes likumi bija tik bezcerīgi apjukuši, ka neviena no divām spirta rūpnīcām netika aplikta ar tādu pašu likmi. Nelegālā destilācija uzplauka, kontrabandisti neredzēja labu iemeslu, lai samaksātu par privilēģiju veidot dzimtā dzērienu.

Pēc ilgstošas ​​Karaliskās komisijas 1823. gada likums sankcionēja juridisko destilāciju ar nodokli 2 / 3d (12p) uz vienu galonu par destilātiem ar ietilpību vairāk nekā 40 galonu. Bija jāmaksā £ 10 maksa par katru gadu, un netika atļauts izmantot likmes, kas atbilst likumam. Pirmais spirta rūpnīca nākamā gada laikā ieradās “oficiālā”, un pēc tam daudzi no tālredzīgākajiem destilētājiem nonāca pie likuma puses.

  1. gadā nodoklis bija 5d (2,5p) uz vienu pudeli un līdz Pirmā pasaules kara sākumam tas bija palielinājies līdz 1/81 / 2d (9p). 1939. gadā tipiska skotu viskija pudele maksāja 14 / 3d (72p), no kuriem 9/71 / 2d (48p) bija pienākums. Līdz 1992. gadam pēc tam, kad pēc kārtas palielinājās nodoklis, tā pati pudele maksāja aptuveni £ 10,80. Nodoklis par to bija £ 5,55, kas atbilst £ 19,81 par litru tīra spirta.
  2. gadā pirmo reizi simts gadu laikā tika samazināts nodoklis par skotu viskiju. Nodoklis samazinājās no £ 5,77 līdz £ 5,54 pudeli (70cl). 1996. gadā nodoklis par skotu viskiju atkal samazinājās.

Kopš 1973. gada vīna pudele, ieskaitot akcīzes nodokli, ir pakļauta pievienotās vērtības nodoklim.

Laine Ozoliņa

Dārgie ēdiena mīļi, mani sauc Laine, un esmu ļoti priecīga par iespēju dalīties ar Jums caur manu blogu Cemodanskafe.lv. Katru dienu cenšos sevi attīstīt, un iemācīties ko jaunu, ja tev ir kādi ieteikumi - raksti, būšu tikai pateicīga!

Comments are closed.