Vai restorāna ēdienkartē var būt soļanka?

Vai restorāna ēdienkartē var būt soļanka?

soļankas recepte

Soļanka ir viena no populārākajām zupām Latvijām, kuras izcelsme nav līdz galam skaidra. Teju mums katram ir zināma garda soļankas recepte, tomēr vai šis ēdiens ir pietiekami labs un atzīstams, lai to pasniegtu restorāna ēdienkartē?

Šajā rakstā uzzināsim nedaidz vairāk par to, kāda ir soļankas izcelsme – no kurienes tā nāk un vai tā ir pelnījusi vietu restorāna ēdienkartē.

Soļankas recepte – izcelsme

Soļanka ir bieza, pikanta zupa, kas ir īpaši populāra krievu un ukraiņu virtuvē. To var pagatavot ar gaļu, zivīm vai sēnēm kā galveno sastāvdaļu. Citas šīs zupas sastāvdaļas var būt arī olīvas, marinēti gurķi, kāposti, kartupeļi, skābais krējums un dilles.

Soļanka pirmo reizi minēta 15. gadsimta kulinārijas grāmatās. Zupa bija īpaši iecienīta krievu zemnieku vidū; tas bija ļoti barojošs, kalpoja kā pirmais un otrais ēdiens. Zupa ar marinētiem gurķiem izrādījās kā lieliska uzkoda degvīnam. 

Kopā ar degvīnu ēstā zupa palīdzēja daudz izdzert un nepiedzerties. Soļanku arī bieži pasniedza no rītiem; tās otrais neoficiālais nosaukums bija “paģiru” zupa. 

Soļanka aristokrātu sabiedrībā nebija tik populāra, to uzskatīja par dižciltīgā galda necienīgu un mīlēja tikai ciema iedzīvotāji. Tikai 19. gadsimtā zupu atzina citas sabiedrības daļas.

soļankas recepte

Komforta ēdiens ziemas sezonā

Soļanka, kas pagatavota no marinētiem dārzeņiem, visvairāk asociējas ar ziemas sezonu Krievijā, kad vēsturiski svaigus dārzeņus bija gandrīz neiespējami iegūt. Ņemot vērā, ka tas ir sātīgs komforta ēdiens, kas vienmēr tiek pasniegts karsts, tas ir ideāls ēdiens pusdienām vai vakariņām aukstajā sezonā.

Šo gardo zupu var ēst kā uzkodu vai pamatēdienu. To, tāpat kā lielāko daļu krievu zupu, parasti ēd ar krējumu un dillēm un ar tumšo maizi pie sāniem.

Soļanku parasti var atrast krievu restorānos un pat sasaldētu Krievijas lielveikalos tiem, kas nevēlas paši zupu pagatavot.

Ja vēlies to pagatavot pats, ieskaties rakstā Soļankas recepte, lai atrastu gardāko zupas pagatavošanas pamācību. To pašu angļu valodā atradīsi rakstā Solyanka soup recipe.

Vai soļanka ir restorāna cienīgs ēdiens?

Ar neskaitāmām soļankas receptes variācijām, kas ir izplatītas Eirāzijas plašumos, nav viena pareizā soļankas pagatavošanas veida. Tomēr neatkarīgi no izmantotās receptes vajadzētu būt iespējai pagatavot soļanku stundas laikā, un garākais solis ir pagatavot gaļu un/vai vārīt kartupeļus.

Daudzi šefpavāri apgalvo, ka, jo vairāk dažādu gaļas veidu nonāk soļankā, jo labāk. Tādējādi zupas recepte bieži var atspoguļot to, kas tajā laikā atradās ledusskapī, un var izmantot pārpalikušo vistu, liellopu gaļu, cūkgaļu un jebkura veida desu.

soļanka

Šī zupa ir manīta arī restorānu ēdienkartēs, tāpēc var droši atbildēt uz jautājumu – jā, soļanka ir restorāna ēdienkartes cienīgs ēdiens. Galvenokārt jau tāpēc, ka ēdienkartes tiek sezonāli mainītas. Līdz ar to, piemēram, šobrīd atbalstot Ukrainu, restorānos par godu viņiem ir manītas gan soļankas, gan arī pašu ukraiņu borščs.

Ja vēlies iepazīties ar citu kultūru ēdieniem, iesakām ieskatīties rakstos Dienvidāfrikas nacionālie ēdieni un Meksikas nacionālie ēdieni.

Lai garda soļanka un jaunatklātas receptes!

Laine Ozoliņa

Dārgie ēdiena mīļi, mani sauc Laine, un esmu ļoti priecīga par iespēju dalīties ar Jums caur manu blogu Cemodanskafe.lv. Katru dienu cenšos sevi attīstīt, un iemācīties ko jaunu, ja tev ir kādi ieteikumi - raksti, būšu tikai pateicīga!

Comments are closed.